انجيل برنابا

بنام خدا

 

کتاب عهد جدید یا همان انجیل مقدس مسیحیان ، از 27 بخش یا کتاب  (چهار انجیل بروایت متی، مرقس، لوقا و یوحنا،اعمال رسولان ،  چندین رساله و مکاشفه یوحنا) تشکیل شده است . در واقع بخش اصلی عهد جدید، همان انجیل های چهارگانه ایست که داستان زندگی حضرت عیسی (ع) را نقل میکنند .<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

در قرن سوم پس از میلاد کتب زیادی منجمله انجیل برنابا  بعنوان نوشته های مقدس رواج داشت که البته درزمینه پذیرش  انها  در مناطق مختلف و در کلیساهای شرق و غرب اختلافاتی وجود داشت .

درنهایت سنت آتاناسیوس اسقف کلیسای اسکندریه در نامه ای که  در سال 367 میلادی به  مناسبت عید به کلیساهای تحت قلمرو خود نوشت،  به  27 کتابی  که اکنون بعنوان انجیل مقدس مورد قبول مسیحیان میباشد ،  رسمیت بخشید و بقیه کتب موجود را فاقد اعتبار دانست و بدین ترتیب سایر کتب کنار گذاشته شد .

از جمله کتب دیگری که بطور گسترده مورد توجه بوده ولی نهایتا مورد تایید قرار نگرفته اند  علاوه بر انجیل  برنابا میتوان بهرساله اول کلمنت ،هرماس و دیداچ اشاره کرد

 

در مقدمه انجیل برنابایی که هم اکنون در دسترس است آمده راهبی بنام فرا ماریو این انجیل را در کتابخانه پاپ سیکتوس پنجم(90-1585) پیدا کرده و پس از مطالعه ان فورا مسلمان شده است

 بعضی از مسلمانان معتقدند  انجیل برنابا یی که امروزه در دسترس میباشد همان انجیلیست که در سال 367 میلادی فاقد اعتبار شناخته شده ولی بر طبق نظر مسیحیان و عده کثیری از علمای اسلامی، این انجیل  نمیتواند همان انجیل مذکور در رساله های مقدس مسیحیان باشد  کتابی جعلییست که سالها بعد از ظهور اسلام نوشته شده.

 

تناقضات واضح بخشهای باصطلاح اسلامی انجیل برنابا با قران، بر نظریه  فوق مهر تایید میزند

 

تناقضات انجیل برنابا با قران:

 

- در انجیل برنابا عیسی میگوید که من مسیح موعود نیستم! و مسیح،  پیامبری است که بعد از من میاید و نامش محمد است ! سخنی که با ایات قران صددرصد در تناقض میباشد.

 در انجیل برنابا باب 96 عیسی در جواب کشیشی که از او میپرسدآیا مسیح خدا که ما در انتظارش میباشیم تویی؟ میگوید:

 

درست است که خدا اینچنین وعده ای داده است ولی حقیقتا من او نیستم چرا که او قبل از من آفریده شده است و بعد از من خواهد آمد

 

و در باب 97 در مورد این موضوع عیسی جواب میدهد:

 

از انجا که خدا وجود داراد و حضور من متکی به اوست من مسیح   که تمام قبایل زمین در انتظار اویند نیستم ...

 نام مسیح "پسندیده" (احمد) میباشد چرا که خداوند خودش هنگامی که روح او را آفرید و انرا در شکوهی آسمانی قرار داد  ، این نام را برو گمارد . خداوند گفت " صبر کن محمد ، بخاطر تو من بهشت ، جهان و گروه عظیمی از مخلوقات را خلق میکنم...

 

 حضرت محمد (ص) هیچگاه ادعا نکرد که مسیح است  و از این مهمتر اینکه  قران تایید میکند که عیسی (ع) همان مسیح است و در ایاتی چند همراه با نام عیسی (ع) کلمه مسیح بکار برده شده :

 

مسيح پسر مريم جز پيامبرى نبود كه پيش از او [نيز] پيامبرانى آمده بودند و مادرش زنى بسيار راستگو بود هر دو غذا مى‏خوردند بنگر چگونه آيات [خود] را براى آنان توضيح مى‏دهيم سپس ببين چگونه [از حقيقت] دور مى‏افتند(مائده 75)

 

[ياد كن] هنگامى [را] كه فرشتگان گفتند اى مريم خداوند تو را به كلمه‏اى از جانب خودكه نامش مسيح  عيسى‏بن‏مريم است مژده مى‏دهد ... (آل عمران 45)

 

- در انجیل برنابا ادعا میشود که روح حضرت محمد (ص) شصت هزار سال پیش از اینکه چیزی افریده شود خلقت شده . باز هم در هیچ کجای قران و یا سخنان پیامبر ما چنین ادعای عجیبی را نمیابیم

در باب 39 انجیل برنابا پس از بیان چگونگی خلقت آدم چنین آمده:

 

آدم بر روی پاهایش بلند شد ودر آسمان نوشته ای دید که مانند خورشید میدرخشید نوشته شده بود: خدایی جز خدای یگانه نیست و محمد رسول خداست

از انرو آدم دهانش را گشود و گفت :  ای خداوندگار خدای من ، تشکر میکنم که لطف کردی مرا خلقت نمودی ولی از تو تقاضا میکنم بمن بگو این کلمات چه پیامی دارند: خدایی جز خدای یگانه نیست و محمد رسول خداست . پس خدا گفت خوش آمدی ای بنده من آدم ، من بتو میگویم که تو اولین انسانی هستی که آفریده ام و کسی را که دیدی پسر توست که سالهای بسیاری پس از این به جهان خواهد آمد کسی که وقتی بیاید به جهان روشنی خواهد داد . کسیست که روح او شصت هزار سال پیش از آنکه من چیزی بیافرینم ، در شکوهی آسمانی قرار داده شد ...

 

اگر براستی چنین چیزی صحت داشت بطور یقین در قران که کاملترین کتاب خداست ذکر میشد .

علاوه بر ان همانطور که مشاهده کردید در این انجیل ادعا شده که حضرت آدم پس از خلقت، نوشته ای درخشان در آسمان میبیند با مضمون : خدایی جز خدای یگانه نیست و محمد رسول خداست. اگر چنین چیزی صحت داشت پس چرا از  این موضوع در تورات که خلقت آدم را بطور کامل شرح میدهد اثری نمیابیم؟ و بفرض تحریف تورات ، چرا این موضوع در قران ذکر نشده؟ در قران چند بار  چگونگی خلقت آدم و سرپیچی او از فرمان خدا شرح داده شده ، پس چطور ممکن است  در صورت صحت ، از چنین مطلب مهمی سخن بمیان نیامده باشد .

 

- از طرف دیگر در انجیل برنابا ادعا شده که خداوند تمامی جهان و مخلوقات و بهشت را بخاطر حضرت محمد(ص) آفریده ! ادعای عجیبست که نتنها در قران و گفتار رسول نیست بلکه با آیات قران تناقض آشکاری دارد :

 

انجیل برنابا باب 97:

 

سپس کشیش از او میپرسد مسیح چه نامیده خواهد شد و چه نشانه ای آمدنش را آشکار میسازد

پاسخ میدهد: نام مسیح " پسندیده" (احمد) میباشد چرا که خداوند خودش هنگامی که روح او را آفرید و انرا در شکوهی آسمانی قرار داد  ، این نام را برو گمارد . خداوند گفت " صبر کن محمد ، بخاطر تو من بهشت ، جهان و گروه عظیمی از مخلوقات را خلق میکنم ، از انجا که من تو را هدیه ای میسازم تا جایی که هر کس تو را تقدیس کند خوشبخت خواهد بود و هرکه تو را نفرین کند ، نفرین شده خواهد بود ...  .

 

و اما نظر   قران  ،

 در مورد حضرت محمد آیات زیر واضح و گویاست :

 

و محمد جز پیامبری  نیست  كه پيش از او هم پيامبرانى بوده اند ،  آيا اگر او بميرد يا كشته شود از عقيده خود  برمى‏گرديد و هر كس از عقيده خود بازگردد هرگز هيچ زيانى به خدا نمى‏رساند و به زودى خداوندسپاسگزاران را پاداش مى‏دهد (آل عمران 144)

 

(ای محمد) بگو من هم مثل شما بشرى هستم( ولى) به من وحى مى‏شود كه خداى شما خدايى يگانه است... (کهف 110)

 

 

همچنین از آیات ذیل در میابیم که فرقی بین پیامبران خدا نیست . برتری پيامبران بیکدیگر از نظررسالت و وظیفه ای است که خداوند بانان محول کرده  :

 

رسول به آنچه از جانب پروردگارش بر او نازل شد، ايمان آورده است و همچنين مؤمنان. آنها به خدا، فرشتگان او، کتاب آسمانى او و رسولان او ايمان دارند(انها میگویند:) "ما هيچ فرقى ميان رسولان او نمى گذاريم". آنها مى گويند ما مى شنويم و اطاعت مى کنيم. ما را ببخش، پروردگار ما، و بازگشت  به سوى توست." (بقره 285)

 

 

در مورد خلقت جهان نیز خداوند میفرماید هدف از آفرینش جهان آزمایش انسانهاست :

 

و اوست كسى كه آسمانها و زمين را در شش هنگام آفريدو- عرش او بر آب بود- تا شما را بيازمايد كه كدام‏يك نيكوكارتريد  اگر بگويى شما پساز مرگ برانگيخته خواهيد شد قطعا كسانى كه كافر شده‏اند خواهند گفت اين[ادعا] جز سحرى آشكار نيست (هود 7)

 

بنا بتعالیم و آیات قران هرانچه که در زمین است نه صرفا بخاطر علاقه خداوند به شخصی خاص بلکه با هدفی والا یعنی برای تامین نیازهای تمام افراد بشر آفریده شده.

 

 اوست آن كسى كه آنچه در زمين است همه را براى شما آفريد سپس به [آفرينش] آسمان پرداخت و هفت آسمان را استوار كرد و او به هر چيزى داناست (بقره 29)

 

 

 

و چارپايان را براى شما آفريد در آنها براى شما [وسيله] گرمى و سودهايى است و ازآنها مى‏خوريد ( نحل 5)

 

 

 

علاوه بر موارد ذکرشده ، این انجیل تناقضات دیگری نیز با قران دارد مثلا آسمان و بهشت را 9 طبق میداند ! و یا برخلاف قران ادعا میکند که مریم ، عیسی (ع) را بدون احساس درد بدنیا آورد  و چند مورد دیگر.

 

و در خاتمه  باید اضافه کنم  نوید ظهور حضرت محمد (ص) در کتاب مقدس آمده وجهت اثبات آن احتیاجی به استناد بر کتب جعلی نیست . این موضوع قبلا طی نوشته ای در این وبلاگ مورد بررسی قرار گرفته است. 

 

/ 0 نظر / 17 بازدید