پدیده های علمی در قران ۱

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

بنام خدا 

 

 در  قران به بسیاری از پدیده های  علمی که امروزه بشر،  با پیشرفت ابزارها ی پژوهشی و تحقیقاتی  به انها   پی برده اشاره شده است . وجود چنین نکات ظریفی در کتابی که 1400 سال پیش نازل شده بر این نظریه که کتاب قران نوشته دست بشر است بیش از پیش خط بطلان میکشد .

نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد اینست که این مطالب بشکلی عنوان شده که برای تمامی اقشار مردم قابل درک باشد و باعث سردرگمی نگردد .

باید بخاطر داشت هدف خداوند از نزول یک کتاب آسمانی این نیست که بتفصیل بشرح پدیده های علمی بپردازد. خداوند در قران به بسیاری از پدیده ها اشاره ای داشت و را ه پیشرفت را هموار کرد تا بشر خود راز های طبیعت را کشف کند. حال  بواسطه پیشرفت علم، معانی بسیاری از آیات روشن تر میگردد و الهی بودن قران برای ناباوران تجلی تازه ای میابد  . بامید خدا سعی خواهم کرد طی چند نوشته، به اهم این مطالب اشاره ای داشته باشم .

 

شکل گیری جهان

 

موارد ذکر شده در قران در مورد خلقت جهان، با هیچ یک از تئوری های رایج قرن هفتم مطابقت ندارد. اگر قران نوشته دست بشر بود باید تحت تاثیر فرضیات انزمان قرار میگرفت، فرضیاتی که غلط بودن انها بعدها اثبات شد .

  طبق نظریه بیگ بنگ ، فرایند شکل گیری جهان در دمای بسیار بالایی صورت گرفته. توده ای عظیم و داغ از  گاز که  عمدتا از هیدروژن و مقداری هلیوم تشکیل شده بود،  به چندین  بخش تقسیم شده که این بخش ها احجام بسیار بزرگی را پدید اورده اند و این احجام بنوبه خود تبدیل به سیارات و ستارگان شده اند . یعنی  سیارات و کهکشان ها در ابتدا بشکل یک توده واحد بودند و سپس از هم جدا شده و شکل گرفته اند

در قران به این حقیقت علمی اینچنین اشاره شده:

 

آيا كافران نیندیشیده اند كه آسمـــــــانها و زمــــين به هم پيوسته بودند، و ما آنها را از يكـــديگر بــــــــاز كرديم(انبياء -۳۰)

 

طبق همان نظریه  جهان در مراحل اولیه آفرینش هنوز بصورت گازهای داغ بود :

سپس به آفرينش آسمان پرداخت، در حالى كه بصورت دود بود; به آن و به زمين دستور داد:  بوجود آييد ، خواه از روى اطاعت و خواه اكراه! آنها گفتند: البته رام و تسلیم هستیم   (فصلت- ۱۱)

نکته جالب توجه اینست که در این آیه  کلمه  ابر یا گاز بکار برده نشده بلکه از کلمه دود استفاده شده که توصیف بسیار دقیقیست چراکه دود گاز داغ است ولی ابرها سرد هستند  

ماه و خورشید - خورشيد توليد نور ميکند ولی ماه نور خورشيد را بازميتاباند

ماه و خورشید از نظر اندازه و کارکرد با هم متفاوتند خورشید تولید نور میکند درصورتیکه ماه صرفا نور خورشید را بازمیتاباند که البته  مردم قرن هفتم از این موضوع اطلاعی نداشته و ماه را نیز یک منبع تولید نور لیکن ضعیف تر از خورشید  میدانستند .

در آیات قران تفاوت بین خورشید و ماه کاملا ذکر شده خورشید به چراغ تعبیر شده لیکن ماه جسمی نامیده شده که نور میتاباند

 كسى است كه خورشيد را روشنايى، و ماه را نور قرار داد; و براى آن منزلگاه‏هايى مقدر كرد،(يونس- ۵)جاودان و پربركت است آن (خدايى) كه در آسمان برجهايی آفريده است; و در ميان آن، چراغ روشن و ماهی تابان آفريد (فرقان-۶۱)

 

بیش از یک خورشید و ماه وجود دارد

براى خورشيد و مـــــاه ســـــــجده نكنيد، براى خدايى كه آفريننده آنها (خورشید ها و ماهها) است ســــــجده كنيد (فصلت-۳۷)

در این آیه میبینیم که برای خورشید و ماه ضمیر جمع «هُـنَّ» که بر بیش از دو جنس دلالت میکند استفاده کرده بنابر این معنی آیه میشود: براى خدايى كه آفريننده خورشید ها و ماهها است سجده كنيد

در این آیه با ظرافت بیان شده که در جهان علاوه بر خورشید و ماهی که ما میبینیم خورشید ها و ماههای دیگری نیز وجود دارند.

تا قبل از اختراع تلسکوپ بشر ماه و خورشيدی غير از همين ماه و خورشيد قابل رويت نميشناخت ولی با اختراع تلسکوپ ماه های زيادی در منظومه شمسی کشف شد مثلا کره مريخ خود دارای دو ماه است .علاوه بر خورشيد زمين نيز ميليارد ها خورشيد در کهکشان ها وجود دارد .

ادامه دارد ...

 

/ 0 نظر / 18 بازدید